Thor

19. mája 2011

Sťahuj film

Poznáte ho podľa kladiva. Bez neho neurobí ani krok. Je to boh a tiež rebel. A možno sa stane legendou. Pokiaľ skrotí svoju pýchu. Thor sa zrodil v severskej mytológii a je zároveň členom elitnej liahne superhrdinov komiksového gigantu Marvel, ktorý už priviedol na plátna kín jeho súrodenca Spidermana, Ironmana alebo mutantov X-Men. Thor je ale výnimočný. Okrem iného tým, že sa jeho filmového príbehu ujal slávny špecialista na Shakespeara Kenneth Branagh.
Thorovmu (Chris Hemsworth) otcovi, vládcovi bohov Odinovi (Anthony Hopkins), trvalo mnoho rokov, než vo svojej ríši nastolil krehký mier. Jeho arogantný a domýšľavý syn ale robí všetko preto, aby túto rovnováhu narušil. Keď pohár trpezlivosti jeho otca pretečie, Odin Thora exemplárne potrestá. Odoberie mu jeho božské schopnosti a zvrhne ho medzi obyčajných smrteľníkov na planétu Zem. Zvrhnutý a zavrhnutý Thor spočiatku ľuďmi opovrhuje, postupne sa mu ale začnú dostávať pod kožu, najmä pohľadná vedkyňa Jane Foster (Natalie Portman). Thorovi ale nie je dopriate užívať si pozemský pokoj. Jeho brat Loki chce využiť Thorove aktuálne oslabenie a pošle naň armádu všetkého schopných zabijakov, ktorá v duch príslovia „Keď sa kála les, lietajú triesky“, rozpúta peklo na Zemi. Boží synáčik sa bude musieť rýchlo rozhodnúť, či nechá ľudí za seba krvácať, alebo sa vzchopí, zdvihne kladivo a vyrazí do boja.
Na otázku, prečo prešiel Kenneth Branagh od shakespearovských adaptácií (Hamlet, Mnoho kriku pre nič, Večer Trojkráľový) k trikovému spektáklu, odpovedá sám režisér lakonicky. „Kto by nechcel točiť film o nesmrteľných bohoch a ďalších výnimočných jedincoch? Navyše v kombinácii sci-fi, fantasy a akčnej drámy?“, vysvetľuje a dodáva: „Je to v podstate obyčajný ľudský príbeh zasadený do mimoriadne epickej dimenzie.“ Práve Kenneth Branagh je hlavným dôvodom tak hviezdneho obsadenia. Napríklad čerstvo oscarová Natalie Portman sa projektu upísala bez toho, aby čítala scenár. „Keď som sa dozvedela, že to má točiť Kenneth Branagh, prišlo mi to natoľko úchylné, že som v Thorovi hrozne chcela hrať,“ hovorí.

Réžia: Kenneth Branagh
Scenár: Ashley Miller
Kamera: Haris Zambarloukos
Hudba: Patrick Doyle
Hrajú: Anthony Hopkins, Chris Hemsworth, Natalie Portman, Rene Russo, Stellan Skarsgård, Tom Hiddleston

 

STIAHNUŤ FILM

 

Sťahuj film

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *