Zrodenie planéty opíc

19. augusta 2011

Chceli sme zdokonaliť ľudskú rasu, miesto toho sme prišli o pozíciu pánov tvorstva. Zrodenie planéty opíc farbisto a napínavo líči revolúciu , ktorá viedla k tomu, že nás na piedestáli civilizácie vystriedali nižší primáti.
Remake kultovej klasiky je unikátny v tom, že je z väčšej časti popísaný z pohľadu opíc, a tiež tým, že v ňom nehrajú herci v maskách, ale primáti, ktorí sú ako živí. Slovíčko „ ako“ je veľmi dôležité, pretože väčšina z nich existovala iba v počítačoch trikovej spoločnosti Weta Digital, ktorá celý svet okúzlila Avatarom.

Porekadlo , že cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami, platí v tomto príbehu priam ukážkovo. Mladý vedec Will Rodman (James Franco) vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí aj jeho otec (John Lithgow). Sľubný výskum sa však zadrháva kvôli nežiaducim vedľajším účinkom, ktoré vykazujú pokusné živočíchy po aplikácii liečebnej látky. Sklamaný vedec opúšťa výskum, odchádza starať sa o otca a ako bonus si tajne odnáša šimpanzie mláďa, ktorého rodičia zomreli pri Willových pokusoch. U šimpanza Caesara sa postupne začne prejavovať vysoká inteligencia a Will zistí, že za to zrejme môže pôsobenie jeho lieku. Začne mu ho tajne podávať a tým nechcene otvorí bránu k ľudskej skaze. Čím ďalej inteligentnejšie zviera sa po čase ocitne v prírodnej rezervácii, kde začne na čele ostatných opíc pomaličky pripravovať vzburu proti tým, ktorí zabili jeho rodičov a jeho zavreli do tohto „fešáckeho kriminálu“. Teda proti ľuďom.

Aj keď by sa mohlo zdať, že práca na Avatarovi bola pre trikárov z Weta Digital čo do náročnosti absolútnym vrcholom, ich supervízor Joe Letteri to vidí inak. „Pri Zrodené planéty opíc sme mali náročnejšiu úlohu, pretože sme museli vytvoriť dokonale verný obraz súčasného San Francisca a doň vsadiť čo najreálnejšie vyzerajúce opice. Všetko muselo byť dokonalé, každú odchýlku by nám diváci vytkli,“ hovorí Letteri. Možno aj preto využili filmári služieb Andyho Serkisa, herca, ktorý preslávil trikovú technológiu zvanú „motion capture“. Muž, ktorý si zahral Gluma v Pánovi prsteňov alebo King Konga v rovnomennom filme, sa teraz prevtelil do šimpanza, a to od fázy „hlúpej opice“ až po mimoriadne inteligentného tvora, ktorý v úchvatnom epickom finále „zruší“ našu civilizáciu.

Réžia: Rupert Wyatt
Hrajú: Andy Serkis, Freida Pinto, James Franco, John Lithgow, Tom Felton

 

STIAHNUŤ FILM

 

Sleduj 7 dní zdarma

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *