Sama v Afrike

Keď sa človek cíti cudzí vo svojej krajine, na veľa vecí zmení názor.

Francúzska režisérka (v distribúcii ASFK 35 panákov rumu) sa po mnohých rokoch vracia do Afriky, kde kedysi nakrútila svoju poloautobiografickú snímku Čokoláda. V jej najnovšom filme stvárňuje vynikajúca Isabelle Huppert postavu Marie, ktorá sa snaží udržať pri živote kedysi prosperujúcu kávovú plantáž Café Vial. Postkoloniálna Afrika je však celkom iná ako pred dvadsiatimi rokmi. Zmietajú ňou občianske vojny a dediny sa hemžia detskými vojakmi so samopalmi. Na rozdiel od ostatných francúzskych usadlíkov sa Marie s rodinou rozhodnú ostať na plantáži a zachrániť úrodu. Pre domorodých obyvateľov sa tak stanú „bielym mäsom“, ktorého dni sú zrátané. Vizuálne krásny a magický svet Claire Denis skvele kontrastuje s drsnosťou reálnej historickej situácie.

O filme
Scenáristka a režisérka Claire Denisová (nar. 1948) strávila dětství v Africe, kde její otec působil jako důstojník. Její autobiograficky laděný debut Chocolat (1988, Čokoláda) se odehrával v Kamerunu a na africký kontinent se vrátila i komorním psychologickým dramatem Sama v Africe. – Děj se odehrává v blíže neurčené zemi, zmítané občanskou válkou. Emancipovaná Maria Vialová odmítá opustit upadající kávovou plantáž, patřící jejímu bývalému tchánovi Henrimu Vialovi. Jen ona se stará o sklizeň v době, kdy všichni z místa prchají. V blízkosti jsou rebelové a operují tu i vojáci. Maria si cestou v autobusu vybavuje události posledních dnů. To ještě netuší, že se na plantáži odehrála tragédie, jejíž obětí jsou exmanžel André i jejich syn Manuel, který se přidal k oddílu dětských vzbouřenců. Zemřel tu však i obdivovaný rebel Boxer. – Tvůrci stroze zaznamenávají události, viděné především očima neústupné ženy, která si nechce přiznat porážku a která nakonec v zoufalství sama ubije starého tchána, jenž kromě ní jako jediný přežil. Na osudu Marie Vialové, ztělesněné velmi přesvědčivě a úsporně Isabelle Huppertovou, zaznamenává Denisová problémy současné Afriky a zobecňuje děsivá traumata, jež s sebou věčné brutální nepokoje přinášejí. Na rozdíl od podobných snímků, vyvažujících drsnost tamního života atraktivními záběry přírody, naopak akcentuje nehostinnou vyprahlou krajinu se zpustlými domy a chatrčemi. Zároveň se však vyhýbá explicitním krutostem. O to naléhavěji však její výpověď o trpkém údělu působí. – Na scénáři se podílela francouzsko-senegalská spisovatelka, nositelka Goncourtovy ceny Maria N’Diayeová. Původní název v angličtině White Material je odvozen z promluvy moderátora rebelské stanice: „Tihle bílí, tihle špinaví bílí… Je to sebranka zbohatlíků. Nadutá, arogantní a nevzdělaná. Nezaslouží si tuhle krásnou zem. Ani ji neumějí ocenit.“
-tbk-: Sama v Africe – Filmový přehled

Claire Denis
21. 4. 1948 Paríž, Francúzsko
V roku 1973 absolvovala štúdium filmovej réžie na parížskej filmovej škole IDHEC. Pracovala v televízii, v rokoch 1974–1986 bola asistentkou réžie na mnohých známych filmoch – Hanna K. (r. Costa-Gavras), Paríž, Texas (Paris, Texas, r. Wim Wenders), Nebo nad Berlínom (Der Himmel über Berlin, r. Wim Wenders), Mimo zákon (Down by Law, r. Jim Jarmusch). Jej celovečerný debut Čokoláda bol uvedený na MFF v Cannes. I jej ďalšie filmy boli vybrané do súťaží na festivaloch v Cannes, Benátkach, Berlíne, Rotterdame, či Locarne. Doteraz najväčší úspech dosiahla s filmom Nénette a Boni (najlepší film, herec a herečka na MFF v Locarne 1996). Vo svojich filmoch často konfrontuje život rôznych etník v cudzom prostredí. V českých kinách bol uvedený jej erotický horror Miluji tě k sežrání (Trouble Every Day, 2001). Na Slovensku sme doteraz mohli vidieť len jej poviedku Nancy na dosah vo filme ĎALŠÍCH DESAŤ MINÚT II a 35 panákov rumu (2008).

Réžia: Claire Denis
Scenár: Claire Denis, Marie N’Diaye
Kamera: Yves Cape
Hrajú: Isabelle Huppert, Isaach De Bankolé, Christophe Lambert, Nicolas Duvauchelle, William Nadylam, Adèle Adoová, Ali Bacha Barkaï, Daniel Tchangang, Michel Subor


SŤAHUJ TENTO FILM TU!


SŤAHUJ TENTO FILM TU!

Filmové značky: , , ,

Filmy na stiahnutie sú novým trendom najmä medzi mladými. Možnosti internetu a veci zdarma je mnoho a preto sme si dovolili Vám priniesť stránkou venovanú filmom s cieľom aby ste si vedeli vybrať ten najlepší film, ktorý Vám bude vyhovovať. Filmové novinky ale aj starú klasiku. Veríme, že stránke FilmyStahuj.sk budete verní.

1 comment

  1. michaela sedlackova 26. decembra 2014 at 15:42 Reply

    diky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *