NEBEZPEČNÁ METÓDA

25. januára 2012

Dvaja legendárni psychiatri zvádzajú neľútostný súboj, ktorý sa odohráva prostredníctvom liečby psychicky chorého dievčaťa. Kráľ „divných filmov“ David Cronenberg (Východné prísľuby, Dejiny násilia, Crash) natočil podľa scenára oscarového Christophera Hamptona (Pokánie, Nebezpečné známosti) príbeh silný ako tá najlepšia psychoterapia. Vo filme inšpirovanom skutočnými udalosťami žiari Keira Knightley (Pokánie, Pýcha a predsudok) v úlohe pacientky Sabiny Spielrein, Michael Fassbender (Shame, Nehanební bastardi, Jana Eyrová, X-Men:Prvá trieda) ako Carl Jung, Viggo Mortensen (trilógia Pán prsteňov, Dejiny násilia, Východné prísľuby) v roli Sigmunda Freuda a Vincent Cassel (Čierna labuť, Verejný nepriateľ č.1) ako jeho priateľ Otto Gross.

Zurich, 1904. Psychiater Carl Jung žije so svojou tehotnou ženou Emmou v nemocnici Burgholzli a na prahu tridsiatky stojí na počiatku hviezdnej kariéry. Inšpirovaný prácou Sigmunda Freuda chce na mladej pacientke, u ktorej bola diagnostikovaná hystéria, vyskúšať experimentálnu liečbu zvanú psychoanalýza. Liečba Sabiny Spielrein je úspešná a Sabina v rozhovoroch s Jungom priznáva, že v detstve bola ponižovaná a bitá autoritatívnym otcom. Jung tak odhaľuje rušivý sexuálny element, ktorý ovplyvňuje jej disfunkciu, čo podporí jeho teóriu o prepojení sexuality a emočných porúch.

O svojich poznatkoch Jung s nadšením píše Freudovi a na základe vzájomnej korešpondencie o Sabininom prípade medzi nimi postupne vzniká priateľstvo. Freud žiada Junga, aby liečil jeho priateľa, psychiatra Otta Grossa, ktorého popisuje ako celkovo nemorálneho, navyše drogovo závislého človeka. Jung je ale fascinovaný Grossovým vzdorom a logickými argumentmi, ktorými odmieta monogamiu, a ovplyvnený jeho názormi odloží vlastné morálne zásady a oddá sa milostnému vzťahu so Sabinou. Ten môže mať pre oboch fatálne následky.
 

STIAHNUŤ FILM

 

Sleduj 7 dní zdarma

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *