Mamut

Úspešný manželský pár Leo a Ellen žije v luxusnom byte v New Yorku a celé dni i noci trávi prácou. Leo je tvorcom čoraz úspešnejších webových stránok a Ellen pracuje ako lekárka na pohotovostnej chirurgii. Ich sedemročná dcéra Jackie trávi väčšinu času so svojou filipínskou pestúnkou, ktorá si prišla do USA zarobiť, aby uživila dvoch malých synov. Leo podnikne pracovnú cestu do Thajska, kde nechtiac spustí reťazec nečakaných udalostí, ktoré budú mať dramatický dopad na všetkých. Rovnako ako v predchádzajúcich filmoch aj tu rezonujú pre Moodyssona dôležité otázky medziľudských a rodinných vzťahov, problémy existenciálnej krízy a napokon i veľká téma prechádzajúca celou jeho tvorbou: deti v ohrození.

O filme

„Tento film je o rodinách, o rodičoch a deťoch a o tom, ako sa správame k deťom, našim vlastným i cudzím. Je o tom, ako sme všetci na tejto planéte prepojení, či sa nám to páči alebo nie a o tom, ako jeden druhého potrebujeme“.
(Lukas Moodysson, režisér)

Švédský režisér Lukas Moodysson zaujal svými otevřenými a realistickými snímky o rodinných a sexuálních problémech dospívajících mladých lidí. Ve svém prvním anglicky mluveném psychologickém filmu Mamut se věnuje obecnější tematice, spojené s globální společností a zaměřené zejména na vztahy rodičů a dětí a vztahy různých společenských a civilizačních vrstev. Jeho dílo propojováním příběhů a důrazem na provázanost osudů lidí z různých míst připomíná oceňované drama Alejandra Gonzáleze Iñárritua nazvané Babel (2006). Postrádá však jeho rafinovanou mozaikovou strukturu i jeho napětí. Plyne v poklidném tempu; očekávaný dramatický zlom se nakonec dostaví, ale ani ten nic nemění na tom, že vcelku je dílo poněkud prvoplánové a moralistní. (…) Vyprávění se odvíjí paralelně na třech místech: v New Yorku, v Thajsku a na Filipínách. (…) Za zmínku stojí výborné herecké výkony ženských protagonistek, uznávaný mexický herec Gael García Bernal (který hrál i ve zmíněném Babelu) za nimi – nikoliv jen vlastní vinou – dost zaostává. Název Mamut je odvozen z drahého plnícího pera, jež Leo dostane od svého kolegy a na němž je intarzie z mamutího klu. Hrdinu to přivádí k meditaci, zda lidstvo nevymře podobně jako ono pravěké zvíře.

Réžia: Lukas Moodysson
Scenár: Lukas Moodysson
Kamera: Marcel Zyskind
Hudba: Jesper Kurlandsky, Erik Holmquist, Linus Gierta
Hrajú: Gael García Bernal, Michelle Williams, Marife Necesito, Sophie Nyweide, Run Srinikornchot, Tom McCarthy, Jan Nicdao, Martin Delos Santos, María del Carmen, Perry Dizon


SŤAHUJ TENTO FILM TU!


SŤAHUJ TENTO FILM TU!

Filmové značky: , , ,

Filmy na stiahnutie sú novým trendom najmä medzi mladými. Možnosti internetu a veci zdarma je mnoho a preto sme si dovolili Vám priniesť stránkou venovanú filmom s cieľom aby ste si vedeli vybrať ten najlepší film, ktorý Vám bude vyhovovať. Filmové novinky ale aj starú klasiku. Veríme, že stránke FilmyStahuj.sk budete verní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *