Katyň

28. júla 2010

Píše sa rok 1939. Vypukla 2. svetová vojna a Poľsko je jej prvou priamou obeťou, keď si jeho územie rozdeľujú nacistické Nemecko a komunistický Sovietsky zväz. Zmätení civilisti i ustupujúci vojaci sa sťahujú pred nemeckou armádou stále viac na východ, kde na nich čakajú sovietski vojaci. Tí internujú dôstojníkov poľskej armády, príslušníkov poľskej inteligencie, policajtov a novinárov do niekoľkých zajateckých táborov. Nikto ešte netuší, že za niekoľko mesiacov vydá sovietsky tyran Stalin rozkaz svojej tajnej službe a vyše dvadsať tisíc zajatcov nechá popraviť. Krvavý zločin odhalili nacisti v roku 1943, keď v Katyňskom lese našli masové hroby, ale pre Spojencov bolo prednejšie postupovať jednotne proti Nemecku a tak poľský problém odmietli riešiť. Po obsadení Katyňského lesa Sovietmi bolo z masakru obvinené Nemecko. Pravda sa ukázala až v druhej polovici 80. rokov, keď Sovieti odtajnili archív svojej tajnej služby. Toľko historické fakty.
Klasik poľského filmu Andrej Wajda sa rozhodol nakrútiť o tejto jednej z najväčších tragédií moderného poľského národa celovečerný film. V jeho strhujúcom podaní je Katyň nielen príbehom žien, ktorým zbytočná smrť ich manželov, synov, bratov a príbuzných radikálne zmenila život, ale predovšetkým výpoveďou o poľskej spoločnosti, ktorá sa i vďaka Katyňskému masakru, podobne ako tá československá, na takmer päťdesiat rokov dostala pod nadvládu najkrvavejších režimov 20. storočia.

Réžia: Andrzej Wajda
Scenár: Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski
Kamera: Paweł Edelman, Marek Rajca
Hudba: Krzysztof Penderecki
Hrajú: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert, Paweł Małaszyński, Magdalena Cielecka, Agnieszka Glińska, Maja Komorowska

Sleduj 7 dní zdarma

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *